Kellemes problémának tűnhet, amikor több ajánlatból kell választanunk, de a hosszútávú következményei miatt mégis hasznos lehet átgondolni, hogyan utasítsunk el egy állásajánlatot. Egy állásajánlatra adott udvariatlan nemleges válasz pont úgy megjegyezhetővé teszi a jelöltet, mint egy korrekt elutasítás. De az előjele más az emléknek....

 

Itt könnyű nemet mondani

 

1. Amikor állásportálok hírlevelében érkezik az ajánlat, az többnyire egy minden lehetséges jelöltnek kiküldött körlevél, nem is kell rá válaszolni, ha téged nem érdekel. Van azonban, amikor név szerint neked küldik az ajánlatot. Ha itt egy személy írta alá, neki érdemes válaszolni, hogy köszönöd, most nem aktuális.

 

2. Néha telefonon érkezik a lehetőség: felhív egy toborzó, hogy lenne egy ajánlata. Ha éppen nem aktuális, akkor el kell mondani, hogy köszönöd a lehetőséget, de most nem. Ha erre megpróbál meggyőzni azzal, hogy elmeséli, milyen feladatról, cégről van szó, hallgasd végig, és még egyszer mondd el, hogy most nem tervezel váltani. Vagy esetleg hagyod magad meggyőzni, és lehet időpontot egyeztetni az első állásinterjúra…

 

Dilemmák – melyik ajánlatot válaszd?

 

Ha valaki ilyen témában kér tanácsot tőlem, arra nem adhatok egyértelmű választ. Ilyenkor szempontokat, lehetséges következményeket vázolhatok csak fel, más helyett nem dönthetek. Tényleg nehéz eset, amikor egy álláskeresés végén több állásajánlat vár, és ebből értelemszerűen egyetlenre tudsz igent mondani. Egy rosszul megválasztott állás komoly törést okozhat az egzisztenciánkban, szakmai előmenetelünkben, így a dilemma nagyonis valós.  Miután már te is, a cégek is sok energiát fektettetek az állásinterjúkba, dokumentálásba, illik kicsit jobban megmagyarázni a nemleges választ, hogy legyen információjuk arról, mit nem csináltak jól. Vagy arról, hogy mindent jól csináltak, de mégsem ők a befutók.

 

Ahhoz, hogy több állásajánlat közül jól tudj választani, sokat kell tudnod minden ajánlatot tevő cégről. Ezért állásinterjúkon muszáj rákérdezned pár olyan dologra, ami nagyban befolyásolja majd a szakmai előmenteledet és akár az egész életedet is.  A tőled elvárt eredményekkel, azok teljesíthetőségével tisztában kell lenned. A cég középtávú elképzelései is fontosak lehetnek: hová szeretnének eljutni 5 éven belül, ezáltal te hová juthatsz el náluk, milyen módszerekkel szeretnének fejlődni, milyen szerepet szánnak ebben neked közvetlenül vagy közvetve? A cégről képet alkothatsz akár a sajtóból is: cikkeznek-e problémákról vagy éppen sikerekről? Utánuk nézhetsz céglistákban, Google kereséssel, közösségi oldalon talán találsz ismerős ismerősét, akit az ismerősöd segítségével megkereshetsz, megkérdezheted a cégről. Lehet, hogy a honlapján lévő ügyfélreferenciák mentén találsz ismerőst, akit meg tudsz kérdezni. Ha közvetítőn keresztül jutottál a lehetőséghez, a közvetítőt is felhívhatod, kikérheted a véleményét, jelezve azt, hogy épp hezitálsz. Mivel ő abban érdekelt, hogy kihelyezzen téged, magától csak a cég előnyeiről fog beszélni. Ám abban is érdekelt, hogy te hosszútávon maradj ott, ahová kihelyezett, így ha érzi a bizonytalanságodat, és kifejezetten rákérdezel a hátrányokra, erről is beszélni fog. Sok érdekesség kiderülhet így egy cégről…

 

Mire érdemes nemet mondani?

 

A leendő cégben lévő bizonytalan helyzetek a te szakmai életben is bizonytalanságokat fognak okozni. Az mindig gyanús, ha „még nem tudjuk”, „még alakulóban van” és hasonló válaszok érkeznek. Ilyen esetben nem tudsz célorientáltan, eredményesen dolgozni, hiszen pl. nem határozták meg, mi számít jó eredménynek. Az ellenkezője is lehet riasztó: a túlságosan merev sémák, a közvetlenül előírt munkamódszerek mellett az általuk elvárt eredményt nem látod általad teljesíthetőnek, miközben sem a módszerek, sem az elvárt eredményekben nem látsz rugalmasságot.

 

Hacsak nem válságmenedzser vagy, a „megmentői” szerepet sose vállald. Nem valószínű, hogy te el tudod adni azt a szolgáltatást, amit az előző értékesítők nem, az sem biztos, hogy a már elrontott terméket komoly fejlesztői munkával használhatóvá tudod tenni. A rosszul szervezett céges folyamatokat csak akkor lehet megváltoztatni, ha erre a cégen belül van támogatás, anélkül hiába vagy zseni. Ezeket a cégek általában jó lehetőségnek, „kihívásnak” (muhaha) tüntetik fel, valójában egy utolsó, kétségbeesett próbálkozás, hogy találjanak egy értelmes embert a feladatra. Aki csak kivételes esetben járhat jól.

 

Gyanús, ha a cég ajánlata folyamatosan változik a tárgyalások során, és nem a te javadra. Ha az első ajánlat még sokkal előnyösebb volt, mint a kialakult, papírra vetett konkrétumok, akkor az a cég nem feltétlenül fog másképp viselkedni később sem.

 

Mondj nemet, ha a jövőbeli közvetlen főnököd nem lenne szimpatikus. Nem baj, ha nincs racionális magyarázat, „csak” érzed, hogy ez az együttműködés nem lesz jó. Ennek lehetnek jelei abban, ahogy magadban kezeled a helyzetet: ha halogatod a telefonhívást, amiben igent kellene mondanod, ha inkább zavarba hoz az ajánlat (mert irreálisan jó!), mintsem örömmel tölt el, ha kényelmetlenül érezted magad valamelyik interjún.

 

Telefonon

 

Ha felhívnak, hogy téged választottak, nagyon hirtelen kell tudni udvariasan nemet mondani, így minden állásajánlat esetében előre gondold végig az indokaidat. A „köszönöm, már nem aktuális” nem túl előremutató, hasznosabb, ha kicsit részletesebben fejted ki, miért nem.  A nemleges válasszal ugyan kellemetlenséget okozol, de a visszajelzést mégis segítségként fogják értékelni, és akár legközelebb is megkeresnek ajánlattal – azt már jobban szabva a te igényeidre. Ezzel a munkaerőpiac keresleti oldalát is tudjuk egy kicsit alakítani álláskeresőként, élni kell hát az alkalommal. Ha a cég azt látja, hogy bizonyos összeg alatt nincs elérhető szakember, vagy ha az adott főnökkel senki sem hajlandó együttdolgozni, ezt megpróbálja korrigálni.

 

Az indokok – ha lehetséges – legyenek őszinték: mást választottál, és az általad választott cégben több a fejlődési lehetőség, jobb a juttatási csomag, jobban tudod használni a nyelvtudásodat, kevesebbet kell utazni, jobb a munkaidő-beosztás, a részletes feladatleírásból úgy gondolod, inkább neked való stb. Ha a leendő főnök ellen van kifogásod, szépen csomagold be a kritikát: „úgy érzem, nem találnánk meg a közös hangot hosszútávon”, „nagyon másnak tűnik a munkamódszerünk, stílusunk, és ez konfliktusokat okozhat” --- de számíts rá, hogy erre akár részleteiben is rákérdeznek. A cégnek különösen fontos az alkalmazottairól kapott visszajelzés a külvilágtól, ill. a toborzónak is hasznos, ha az ügyfeléről olyan infót kap, amit ő maga nem tudott volna meg.

 

Írásban

 

Röviden, tömören fogalmazz, ne kritizáld a céget, ne dicsérd magad. Általában az első állásinterjú után derül ki, hogy a feladat nem az, aminek látszott, és te ezt nem szeretnéd, de már behívnának következő körre… Vagy még nem hívtak be, de nem is akarnál menni. Ilyenkor inkább írj egy nemleges választ, hiszen semmi értelme arról tárgyalni, amit nem akarsz. Főleg toborzók, közvetítők veszik hasznát az ilyen leveleknek, jó eszköz a kezükben arra, hogy meggyőzzék a munkáltatót: nem attól lesz egy pozíció vezetői, hogy annak hívják, nekik nem vezető kell, nekik nem senior kell, a kitalált juttatási csomagért nem lehet olyan embert találni, amilyet szeretnének stb.

 

Ha kevés az ajánlott fizetés: köszönd meg az ajánlatot, és írd meg, hogy egy ilyen pozícióban magasabbak a juttatási elvárásaid, mint amit ők ajánlottak. Esetleg hozzáteheted, hogy a jövőben is szívesen látod megkeresésüket, mert a pozíció neked való lett volna, tetszett a cég tevékenysége stb. (Nyilván csak akkor írj ilyet, ha tényleg tetszett…)

 

Ha nem a megfelelő szintű pozícióval találtak meg: Leírhatod, hogy eddigi tapasztalataid alapján szélesebb felelősségi körre, nagyobb önállóságra, magasabb szintű döntéshozói szerepre gondoltál. Ha te ennél magasabb szintre tartod megfelelőnek magad, és ez reálisnak tűnik számukra is, akkor ezt megjegyzik, és legközelebb esetleg egy komolyabb pozícióval keresnek meg. Itt érdemes leírnod, hogy a témában x év tapasztalattal, nagyvállalati gyakorlattal, vagy komoly szakmai minősítéssel rendelkezel. Ha a pozíció túl magas neked, akkor megírhatod, hogy ebben a témában junior pozíciókat keresel, és ha van ilyen jellegű ajánlatuk a jövőben, szívesen veszed. (Főleg pályaelhagyók számára jó kommunikációs lehetőség ez.)

 

Ha a cég vagy a munkafeltételek nem feleltek meg: nem érdemes leírni, hogy a düledező irodaház, a szocreál környezet, a kétes közbiztonság nem tetszett, mert ezen úgysem tudnak egyetlen döntéssel változtatni, üres kritikára meg nincs szükségük. Ilyenkor elég annyit írni, hogy úgy érzed, nem te vagy a megfelelő ember erre a pozicíóra, nem ilyen feltételekre gondoltál. Ugyanezt írhatod akkor is, ha nem tetszik, hogy az egyperces késésért fizetéslevonást helyeztek kilátásba, ha a próbaidőre nem akarnak bejelenteni, ha bármilyen egyéb inkorrekt feltételt támasztottak.

 

 

Kapcsolódó téma

Szépen felmondani

Ha menni kell… A munkavállalói felmondásról