Sziasztok!

Számomra meghökkentö dolgokat olvastam a napokban, miszerint alapvetö témákkal nem igen vagyunk tisztában.

Megpróbálom összegezni a fogalmakat a lakcím létesítésével  kapcsolatban. 

Lakcim

Mint tudjuk, Ausztriában 3 napon belül személyesen vagy postai úton be kell jelenteni a lakcím létesítését (Meldepflicht), a lakcím megváltozását, valamint további lakcímek létesítését vagy megszüntetését (ideiglenes vagy második lakcím). A kitöltött formanyomtatvány az ún. Meldezettel, melyet a szállásadó ír alá. Minden egyes családtagnak külön igazolással kell rendelkeznie. A lakcím bejelentkezése, módosítása vagy megszüntetése Bécsben a Meldeservice irodáiban (www.wien.gv.at/verwaltung/meldeservice/stellen.html) vagy a Kerületi Előljáróságokon (Bezirkshauptmannschaft) történik.

 

    Mit jelent ez

- A lakóhely annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. (Hauptwohnsitz)

- A tartózkodási hely annak a lakásnak a címe, ahol a polgár lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül 3 hónapnál hosszabb ideig tartózkodik (Nebenwohnsitz)
Ebből az következik, hogy lakóhelyednek mindenképpen lennie kell (ha másutt nem, külföldön), mert anélkül nem értelmezhető a tartózkodási hely, és nem is jegyzik be.
Hogy ki mit ért az alatt, hogy hol "él", illetve a lakóhelyedre visszaköltözés szándéka mennyire komoly vagyis, ha két különböző lakásba is bejáratos vagy, és mind a két címet be akarod vagy be kell jelentened, akkor magadnak kell eldöntened, hogy melyik lesz a lakóhely, és melyik a tartózkodási hely.

- A nyilvántartás hatálya alá tartozó polgár köteles be- vagy kiköltözés után 3 munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét  nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni

- A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges

Komoly fogalomzavar van a lakcímnyilvántartással kapcsolatban, például a közhiedelemmel ellentétben állandó és ideiglenes lakhely nincs, a jogszabály lakó és tartózkodási hely között tesz különbséget

Fontos!
A lakóhely  nem kötöt a lakástulajdonhoz!


A lakóhely az, ahol az ember életvitelszerűen él. Ez egy albérlet is lehet, az erre vonatkozó szabályokat is rosszul tudják. Az a hely, ahol a polgár életvitelszerűen él - függetlenül attól, hogy saját tulajdonú, vagy bérelt ingatlanról van szó - lakóhelynek minősül és akként is kell bejelenteni. Abban az esetben pedig, ha valaki a lakóhelye mellett három hónapot meghaladóan más helyen is él - például a munkája miatt -, oda is be kell jelentkezni, tartózkodási helyként jelölve meg az adott címet.

Téves a szállásadók magatartása is, akik megakadályozzák a bejelentkezést. Általános tapasztalatok szerint sok lakástulajdonos azért nem járul hozzá bérlőjének a lakásba való bejelentkezéséhez, mert attól tart, hogy emiatt a későbbiekben nem fogja tudni őt onnan eltávolítani. A kettő között azonban nincs összefüggés, a lakcímbejelentés ténye ugyanis önmagában a lakás használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet, és nem szüntet meg. E jogokat ugyanis nem a lakcímbejelentés, hanem valamely más jogviszony például lakásbérlet keletkezteti.

Mit takar "életvitelszerűen"
- a hétköznapi életben, hogy "ott él/lakik"
- több mint 183 nap tartózkodási időt takar/év egy helyen
- "állandó lakosként"


 

    Alapvető probléma a lakcímek nyilvántartásával

Nagyon sok állampolgár, nem csak hajléktalan emberek, élnek olyan helyen, ahol önhibájukon kívül nem tudnak lakóhelyet létesíteni.

Ennek változatos (jogszabályi és gyakorlati) okai vannak.

 

Néhány jellemző lakcím-bejelentési nehézség

- Adott lakásban bérlőként, albérlőként, szívességi lakáshasználóként, családtagként beköltöző személyek csak a lakás tulajdonosának hozzájárulásával tudnak ott lakcímet létesíteni, ezt a hozzájárulást azonban sok esetben nem tudják megszerezni.

- Közismert tény, hogy a magánlakás-tulajdonosok a lehető legritkább esetben járulnak hozzá a bérlők állandó lakcímként való bejelentkezéshez, legfeljebb tartózkodási hely (ideiglenes lakcím) létesítéséhez járulnak hozzá. A lakástulajdonosok  jellemzően attól tartva nem járulnak hozzá a bérlők lakcím-létesítéséhez, mert félnek annak számukra hátrányos következményeitől.

- Önkormányzati tulajdonú ingatlan esetében gyakori probléma, hogy az ott jogcímmel rendelkező bérlő a lakásban vele együtt életvitelszerűen lakó családtagját, ismerősét  bejelentené, de azt zsúfoltságra, a befogadásra vonatkozó engedély hiányára, stb. hivatkozva a tulajdonos önkormányzat nem engedélyezi.

-Bár a vonatkozó jogszabály az ellenkezőjét mondja ki, a gyakorlatban a lakcím-regisztráció során a települési önkormányzatok jegyzői a nem lakásnak minősülő építményekbe (pl. mosókonyha, garázs, pince), valamint az ingatlan-nyilvántartásban külterületi/belterületi/zárkerti stb. megjelölésű ingatlanokba való lakcímbejelentést  sok esetben megtagadják. Pedig tény, hogy sok polgártársunk nem lakás céljára szolgáló helyen él, ahol így lakcímet létesíteni nem tud.

-A hatályos jogszabályok szerint az ideiglenes szálláshellyel sem rendelkező hajléktalan személyek lakóhelyének (tehát a köznyelvben ún. állandó lakcímének) bejelentésére szolgál a települési szintű lakcímbejelentés intézménye. Gyakorlati tapasztalat, hogy az önkormányzatok sok esetben nem fogadják el az ilyen települési szintű, vagyis ún. közterületi bejelentkezést, mert nem látják bizonyítottnak annak valóságtartalmát

Bár a lakcímek nyilvántartására vonatkozó jogszabályok szándékuk szerint és jogi szempontból lényegében kizárják, hogy az állampolgárok teljesen lakcím nélkülivé váljanak, illetve, hogy ne a ténylegesen, életvitelszerűen használt lakóhelyüket jelentsék be regisztrált lakcímként, az élet azonban mégis számos olyan helyzetet eredményez, aminek lakcímnélküliség, illetve nem valós lakcímek regisztrálása lesz az eredménye! Ebből aztán számos további probléma származik.

A bejelentett lakóhely, tehát pontos (utca, házszám megjelöléssel ellátott) lakcímadat megléte ma nélkülözhetetlen a mindennapi életben:


-a polgárok fellelhetőségéhez, elérhetőségéhez (idézések, kötelezettségek teljesítéséhez, jogosultságok érvényesítéséhez kapcsolódó hivatalos és magánjogi írásbeli értesítések kézbesítéséhez)

-bírósági, hatósági eljárásokban, szociális ellátások igénylésekor az illetékesség megállapításához

-egészségügyi szolgáltatások igénybevételéhez

-adatszolgáltatáshoz kötött közigazgatási, szociális és gazdasági szolgáltatások igénybevételéhez (pl. jogosítvány kiállítása, beiskolázás, bankszámla-nyitás, telefon-vásárlás)

-különböző polgári jogi, munkajogi és egyéb szerződésekhez (pl. munkaviszony létesítése, cégalapítás, társadalmi szervezet vagy alapítvány létesítése és benne tisztség viselése)

-választójog gyakorlásához, választhatósághoz.


A lakcímekkel kapcsolatos gyakorlati problémák zöme a vonatkozó jogszabályok és a mindennapokban tapasztalható változatos élethelyzetek között feszülő ellentmondásokból származik.
Minden állampolgár számára fontos, hogy azt a lakcímét tudja a hivatalok által regisztráltatni, ahol ténylegesen lakik, illetve, hogy lakás híján is meg tudjon adni hivatalosan olyan címet, ahol értesíthető, utolérhető. A hivatalok érdeke is az, hogy mindenkinek legyen címe, és a polgárok tényleges lakcímeiken legyenek regisztrálva, valamint a regisztrált címükön utol lehessen érni őket.




A lakcím létesítéséből következik
 

1) Letelepedési engedély/ AB- Anmeldebescheinigung


Azon európai uniós állampolgárok, akik három hónapnál tovább szeretnének Ausztriában tartózkodni, kötelesek tartózkodásukat – az előző pontban leírt "egyszerű" lakcím bejelentésen kívül – bejelenteni. A lakóhelyük szerint illetékes önkormányzatnál (Magistrat, Bezirkshauptmannschaft) három hónapon belül tartózkodási engedély iránti kérelmet kell benyújtaniuk (Anmeldebescheinigung). A bejelentés elmulasztása közigazgatási szabálysértési bírságot von maga után.

www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/12/Seite.120810.html 

 

2) Autó honosítás

Az osztrák törvények szerint

- ha valaki lakóhellyel (Hauptwohnsitz) rendelkezik Ausztriában, akkor van rá egy hónapja, hogy honosítsa (osztrákosítsa) külföldi rendszámú gépjárművét.
 

- ha valaki tartózkodási hellyel (Nebenwohnsitz) rendelkezik Ausztriában, akkor van rá egy éve , hogy honosítsa (osztrákosítsa) külföldi rendszámú gépjárművét.

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/6/Seite.063160.html

 

3) Egyházadó

"Meldezettel"-nyomtatványon van egy vallásra vonatkozó kérdés, ahol ha őszintén leírod vallási hovatartozásod, ne érjen meglepetésként, ha adó formájában fizetned kell. Ezzel kapcsolatban az illetékes egyház keres meg.

Adóalap csökkentő hatású, évi € 400 (2012-töl) összeghatárig levonhatók, de ki is léphetsz az Egyházból Ca 10 perc alatt

Onlineberechnung: www.erzdioezese-wien.at/pages/inst/14428333/beitragsberechnung/beitragsrechner

kilépés az Egyházból:https://www.kirchenaustritt.at/

 

 

Remélem hasznos és új információkat oszthattam meg veletek

Sok sikert, kitartást kívánok minden honfitársnak!