Szellemi szabadfoglalkozásúak


Ismertetőjegyek:


- Határozott vagy határozatlan időre szolgáltatások nyújtására kötelezi magát


- Fő szabály szerint maga határozhatja meg a munkavégzés helyét és idejét, ezért nem áll fenn személyi függőség és utasításhoz való kötöttség


- A megbízó szervezeti felépítésébe nem tagozódik be


- Más helyettesítheti

 


Jogkövetkezmények:



- A munkajogi jogok a közte és megbízója közötti megállapodásban foglaltakhoz igazodnak


-  Az osztrák polgári törvénykönyv (ABGB) munkaviszony megszűnéséről szóló rendelkezései alkalmazandóak, ez alapvetően a 14 napos felmondási idő betartását jelenti


-  Nem terjed ki rájuk a szülők védelméről szóló szabályozás (pl. az anyasági védelemről szóló törvény) hatálya


-  Jogosult megfelelő díjazásra


-  Jogosult egy munkavégzéssel kapcsolatos tájékoztató (Dienstzettel) kiállítására

 


FIGYELEM! Mivel eltérő megállapodás hiányában a munkajogi rendelkezések nagy része nem érvényesül, a (szellemi) szabadfoglalkozásúak nem jogosultak fizetett szabadságra, 13.-14. havi bérre, valamint a munkajog munkavállalót védő rendelkezései (pl. a munkaidőt, pihenőidőt, szabadságot szabályozó törvények) sem alkalmazhatóak.


-  A (szellemi) szabadfoglalkozásúak biztosítása azonos módon történik, mint a munkavállalóké és velük azonos biztosítási védelmet is élveznek! A megbízónak a (szellemi) szabadfoglalkozásút tevékenysége megkezdésekor be kell jelentenie az Egészségbiztosítási Pénztárhoz. 2008. január 1. óta a (szellemi) szabadfoglalkozásúak is rendelkeznek munkanélküli biztosítással és a végkielégítés új szabályozása vonatkozik rájuk. Ezen kívül jogosultak táppénzre (Krankengeld) és terhességi-gyermekágyi segélyre (Wochengeld) is.


-  A (szellemi) szabadfoglalkozásúak önálló keresőtevékenységet folytató személyeknek minősülnek, és ezért személyi jövedelem- és forgalmi adóbevallást kell benyújtaniuk. 


- Az ún. szabad munkaszerződésben munkavégzést vállal.